Корисна інформація

Будівництво сучасного будинку з Сіп-панелей: що необхідно знати?

Задати питання Читати всі статті
Введіть ваш Email:
 

Гвинтові палі для фундаменту канадського будинку. Геошурупи та пальовий фундамент в котеджному будівництві із SIP панелей. Плюси та мінуси.

Навіщо взагалі будівлі потрібен фундамент? Чому стіни не можна поставити прямо на землю? Які бувають типи фундаментів і як правильно вибирати фундамент для своєї ділянки при будівництві канадського дому чи котеджу із сіп панелей.

 

Насправді, дім може бути побудований і без фундаменту (!). В Запоріжжі є одна споруда, якій більше 100 років. При проведенні планових ремонтних робіт вияснилось, що фундаменту у неї взагалі нема! Замість нього на глибині 30 см просто викладено  глиняну подушку впереміж з дрібними камінцями. І це будинок в три поверхи зі стелями висотою 4 метри!

 

Як бачите, інколи будувати дійсно можна і без фундаменту. Але для цього необхідно точно знати - де ми будуємо? по якій технології? на якому ґрунті і так далі. Так можна діяти тільки в тому випадку, коли Ви повністю впевнені, що шари ґрунту на території забудови рухаються рівномірно. Тільки за таких умов можна обійтись без фундаменту. Але це скоріше виняток.

 

Фундамент потрібен для того, щоб стабілізувати стіни, дах та інші елементи будівлі від усадки та повного  руйнування в майбутньому.

 

Чому будівля може рухатись?

 

Тому, що ґрунт на ділянці (принаймні на більшій території України) майже завжди має верхній плодючий шар – це можуть бути суглинки, чорнозем та інші види. Він складається з кількох компонентів – органічних та неорганічних. Органіка має властивість розкладатись з часом, виділяючи тверді та газоподібні складові. Відповідно, властивості цього шару – його якість та кількість, можуть змінюватись. В ньому утворюються мікропустоти, він може просідати і так далі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Наступний момент – це зміни в об’ємі ґрунту. Той же рухомий шар підґрунтя містить воду. Вона, в залежності від пори року то замерзає, то відтаює, змінює свій об’єм. Те саме відбувається і з самим ґрунтом – він змінює об’єм то в більшу, то в меншу сторону по кілька раз на рік.

 

Ці зміни не були б такі страшні для самого дому чи котеджу, якби вони відбувались одночасно і рівномірно по всій прилеглій території. Але, зазвичай, це не так. У будинку є північна та південна сторони. Земля застигає та відтаює десь раніше, а десь пізніше – це доволі нерівномірний процес.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

В результаті в осінній-зимовий-весняний період ґрунт під домом рухається. Змінюється його здатність витримувати тиск, вагу стін, крівлі та інших частин. Одні стіни та кути будівлі продовжують стояти на щільному ґрунті, а інші починають провисати, так як ґрунтове покриття під ними просідає більше та швидше. З часом на ці «просаджені» кути починає діяти сила тяжіння. Якщо стіна побудована надійно і добре стоїть, то в перші роки існування будинку не буде виявлено ніяких проблем. Але з часом, цей кут буде продовжувати тягнути вниз. Та рано чи пізно, те, що тримає стіну вкупі, цільною (наприклад, цегла на будівельному розчині), програє силі гравітації і по стіні підуть тріщини. Якщо цей процес уже почався, то він буде прогресувати із року в рік.  Без вживання спеціальних заходів поступово споруда може повністю зруйнуватись.

 

Наприклад, в радянський час, як Ви пам’ятаєте, часто заливало підвали висотних будинків. Воді нікуди було діватись – вона просочувалась в ґрунт і виносила за собою розчинені тверді частинки, формувала ціле русло під домом і будинок починав просідати аж до аварійного стану.

 

Давайте підведемо підсумки. Конструкція та конфігурація фундаменту, а також вибір технології для його будівництва, повністю залежить від того, що саме буде стояти на цьому фундаменті і на які ґрунти буде розподілятись навантаження.

 

Виходячи з цих початкових даних конструктори та інженери проектують фундамент, який на багато років наперед має запобігти можливим руйнаціям будинку в зв’язку з усадкою ґрунту.

 

 

Основою для проектування фундаменту служать геологічні дослідження на вашій ділянці. Спеціалісти виїжджають на місце, роблять проби ґрунту та везуть їх  в лабораторію на дослідження. Потім видають геологічний висновок, в якому вказують: із яких шарів складається ґрунт, які його характеристики, які навантаження він може витримати і так далі.

 

Далі інженер, який проектує будинок чи котедж, розраховує найбільші, граничні навантаження, які може витримати ґрунт під домом. Граничні навантаження – це навантаження від самого матеріалу,  з якого буде побудований цей дім (включно дах і всі супроводжуючі елементи), а також від людей, меблів, снігу на даху та інше. Для цього всього існують спеціальні норми, базуючись на яких проводяться розрахунки. Потім отримане число множиться на коефіцієнт 1,4.  Таким чином забезпечується запас міцності.

 

 

Якщо говорити про типову ситуацію при будівництві котеджів, то геологію зазвичай ніхто не робить, навантаження не прораховуються, а фундамент не проектується. Так не прийнято. Простіше зробити, як колись батьки та діди робили – викопати і побудувати як попало із наявних можливостей. Навіть в сучасному будівництві геологічні вишукування та дослідження роблять дуже зрідка. А на питання стосовно проектування фундаменту Ви можете почути як від замовника, так і від забудовника : «А навіщо?». Не дивно, що так багато зовсім молодих споруд «тріщить по швам».

 

Види фундаментів.

 

Стрічковий фундамент.

 


 

Найбільш розповсюджений вид фундаменту в наших широтах – це залізобетонна стрічка. Це прямокутний в січенні фундамент, частина якого знаходиться під землею, а частина – над її поверхнею (цокольна частина). Зазвичай, під такий фундамент в землю, в наперед підготовлену траншею викладають подушку з піску, щоб компенсувати пучення ґрунту. Також ця подушка дозволяє відділити сам фундамент від землі, яка може бури рухомою та збільшуватись в об’ємі.  Так як пісок добре дренується та не дає застоюватись воді, його не пучить зимою.

 

Так яку технологію закладання фундаменту застосовують в сіп-панельному будівництві, яке ми обговорюємо сьогодні?
Так як матеріал, з якого будується такий дім (SIP) легкий, то ніякого особливого навантаження на фундамент і нема. Вага дому зростає в зимовий період, коли випадає сніг.

 

Але, саме тому, що споруда легка, може виникнути інша проблема.  Якщо фундамент запроектовано, чи зроблено неправильно, то сили пучення ґрунту не дають будівлі просідати. Скоріше навпаки – під час замерзання ці сили виштовхують споруду вверх. А під час відлиги дім опускається. Такий «маятник» може бути зовсім не помітним погляду, але в результаті будинок все ж таки рухається.

 

І, хоч сама конструкція із сіп панелей міцна, при неправильно встановленому фундаменті та неперервному навантаженні від ваги дому в осінньо-зимово-весняний період ніхто не дасть гарантії, що через деякий час не появляться тріщини по зовнішньому облицюванню.

 

Для того, щоб зменшити ризик будь-яких проблем такого типу, головна рекомендація полягає  в тому, щоб нижня точка фундаменту була нижче точки промерзання ґрунту в тій чи інший кліматичній зоні. Ви можете уточнити цей параметр для своєї місцевості простим запитом в Google: «точка промерзання ґрунту...» з вказанням населеного пункту чи тої області, в якій Ви плануєте побудувати котедж.

 

В середньому для України цей показник коливається від 80 см до 1,2 м. Саме такої глибини повинен бути фундамент.

 

Такий потужний фундамент потрібний не тому, що він має витримувати велике навантаження. Як ми вже говорили, будинок за канадською технологією з сіп панелей (чи "канадський будинок") доволі легка конструкція. Така основа потрібна для того, щоб не вийшло ситуації, коли під фундаментом постійно замерзає земля і виштовхує його вгору. Причому, цей процес відбувається нерівномірно. І як вже говорили, під північною стороною фундаменту земля може промерзнути на тиждень раніше, ніж під південною, і в результаті ґрунт по різному впливає на фундамент.

 

Шведська плита.

 

 

Хорошим варіантом бетонного фундаменту є бетонна плита. Так звана "шведська плита". Це варіант, коли фундамент заливається не стрічкою, а закладається цільна плита під увесь будинок. Вона, як і раніше, може рухатися. Але оскільки вона монолітна і повністю армована, то цей рух відбувається рівномірно. Дім рухається, але разом з плитою, як з великим якорем.

 

Це безпечний вид фундаменту, оскільки на сам особняк не діє ніяка напруга, що могла б спричинити руйнування тих або інших його частин.

 

Пальовий фундамент. Гвинтові палі.

 

 

Останнім часом  із некласичних, новітніх для наших широт фундаментів в котеджному будівництві найчастіше застосовується пальовий фундамент, який принципово по-іншому вирішує проблему руху ґрунтів.

 

Пальовий фундамент складається з гвинтових паль - довгих металевих шурупів завдовжки від 2 до 3 метрів залежно від проекту та необхідності. Бувають і довші палі, але найчастіше використовується така довжина.
В нижній частині такої палі є своєрідна різьба. Бувають варіанти з одним широким різьбовим витком, або з декількома вужчими витками на довжину приблизно 1  метр. Перший варіант носить назву "одновиткової палі", а другий - " геошуруп".
 

 

 

Як правило, ці палі  оцинковані. При правильному виготовленні використовується метод гарячого цинкування, який запобігає корозії такої палі на період не менше 100 років.

 

У результаті, ця паля вкручується в землю на місці монтажу фундаменту. При цьому несуча частина палі (гвинтова) знаходиться в тій частині ґрунту (на такій глибині), яка не схильна до якихось об'ємних змін. Туди не доходить промерзання і вода розподіляється більш-менш рівномірно.

 

Повторимося – несуча частина палі знаходиться ЗА лінією точки промерзання, за межами родючого шару, і тому вона зафіксована абсолютно нерухомо.

 

Верхня частина палі має гладку поверхню і рухомі шари ґрунту при зміні своїх параметрів просто ковзають уздовж неї. Таким чином, ніяке особливе навантаження на пальовий фундамент не діє. Особливо, якщо врахувати, що гвинтова паля - це труба. Вона має кругле січення - а це найбільш ідеальна форма для рівномірного розподілу навантаження.

 

 


Як правило, ці палі не закручують в землю до кінця - вони підіймаються на необхідну висоту, утворюючи так звану цокольну частину будинку - а це 30-50 см над рівнем землі 

 

Якщо ділянка має невеликий, або ж суттєвий схил, а це буває досить часто, пальовий фундамент дозволяє вирівняти будівельну площу дому за рахунок закручування геошурупів на різну висоту. Наприклад, з одного боку будинку, там де низька частина ділянки, паля може стирчати із землі на 80 см, а з іншого боку, де висота ландшафту максимальна - виступати на 10 см.

 

Зазвичай гвинтові палі для фундаменту встановлюють по розмітці решітки з віконцями  2,5 на 2,5 метри. Тобто на середній будинок йде близько 30-40 паль.

 

Після закручування одновиткових паль, їх додатково наповнюють бетоном. Нема потреби чимось заповнювати геошурупи. Вони оцинковані зовні та всередині, і не вимагають ніякого цементного розчину.

 

Проектування пальового фундаменту.

 

Для монтажу пальового фундаменту бажано заздалегідь визначити навантаження, від ваги будинку, а також визначити несучу здатність ґрунтів, за допомогою геологічний вишукувальних робіт. Від цього залежить кількість паль, що знадобляться на той чи інший будинок.

 

Хоча для Сіп панельних канадських будинків та котеджів можливе і приблизне проектування з деяким резервом, по вказаній вище формулі - одна паля на кожні 2,5 м.

 

 

 

Найкраще перед купівлею паль і монтажем пальового фундаменту розвідати, уточнити, який тип ґрунту на Вашій ділянці. Що знаходиться під родючим шаром - глина чи пісок? Їх несуча здатність відрізняється доволі сильно. Пісок набагато краще витримує навантаження, як би це  дивно не звучало. Є різні види глини, є різні види піску. Вони відрізняються водонасиченістю, пластичністю, опіром зсуву, густиною та іншими характеристиками. Якщо у Вас є інформація про те, що, припустимо, ґрунти на ділянці стійкі, то іноді фундамент можна зробити і " легшим" - використати менше паль, а значить заощадити.


Інакше кажучи, якщо у вас є можливість провести геологічні дослідження на ділянці - то краще це зробити. При виборі бюджетного варіанту будівництва для пальового фундаменту, можливе наближене проектування, без таких детальних досліджень. Оскільки, фактично економія на точності підбору паль найчастіше не покриває вартість проведення геологічних випробувань. Але все ж, спати в новому будинку Ви будете міцніше, спокійніше,  якщо проведете випробування. Вирішувати вам!

 

Застосування гвинтових паль.

 

Пальовий фундамент ідеально підходить для приморських районів України, де в ґрунті багато піску - таких як Миколаївська область. Там, де поруч море. Та й не тільки для цього регіону. Наприклад, на сьогоднішній день, усі об'єкти компанії "Український дім", що побудовані під Києвом стоять на пальових фундаментах.

 

Також гвинтові палі прекрасно фіксуються на болотистих місцевостях і на торф’яниках. Зазвичай, на таких ділянках змонтувати класичний залізобетонний фундамент просто неможливо.

 

 

Єдиний тип місцевості, де важко застосувати гвинтові палі - це сильно кам'янисті ґрунти.

 

Монтаж ростверку для будинку на пальовому фундаменті.

 

Коли палі вкрутили в землю, їх обв'язують. Якщо сказати простіше, то по периметру на них вкладають брус великого січення. Найчастіше -  це 150х150 або 150х200. І вже потім на цей брус викладають перетинки – згідно кількості рядів паль в нашому фундаменті.

 

Звичайно, цей брус піддається спеціальній антисептичній обробці. Та надалі він увесь час буде знаходитись в сухих умовах, оскільки потім цоколь будинку  зашивається облицювальними матеріалами.

 

Якщо будується будинок за технологією SIP (з сіп-панелей), то наступний етап монтажу - це викладання підлоги із сіп панелей на ростверк, перпендикулярно перетинкам. Потім зводяться стіни і так далі...

 

 

Переваги, плюси пальового фундаменту на гвинтових палях (геошурупах).

 

 • По-перше, це прекрасні характеристики стійкості. Будинок назавжди зафіксований в нерухомому ґрунті.
 • По-друге, це швидкість монтажу. Фундамент середнього котеджу за канадською технологією робиться за 2-3 робочих дні. Не треба чекати місяцями поки фундамент набуде потрібної міцності. Він вже готовий!
 • По-третє, це відсутність бруду і сміття на ділянці, яке необхідно вивозити. Немає ніяких земельних і бетонних робіт. Відсутня важка техніка -трактори, бетоновози і тому подібне. Фактично, не змінюється початкова екосистема і зовнішній вигляд ділянки. Це дозволяє будувати споруди на пальових фундаментах навіть в зонах заповідників.

 

 

Дивіться відео-репортаж з одного нашого будівельного майданчику про будівництво фундаменту на гвинтових палях.

 


Скільки коштує для котеджу фундамент на гвинтових палях?

 

Вартість пальового фундаменту може бути трохи дорожчою ніж "легка бетонна стрічка", яку рекомендують в якості фундаменту більшість виробників будинків з сіп панелей і забудовників канадських SIP будинків. Але, насправді, це легка бетонна стрічка не надто надійна. А якщо заливати повноцінний бетонний фундамент (нижче глибини промерзання), то він обійдеться в ту ж ціну, що і пальовий, чи навіть дорожче.

 

Особливо ця різниця в ціні буде помітна там, де ділянка нерівна, має перепади в висоті. В цьому випадку, для бетонного фундаменту необхідно додатково звести цокольні стіни, які насправді вимагають великої кількості бетону, арматури та іншого. А це - чималі витрати.

 

Відповіді на питання, що часто задають про гвинтові палі і пальовий фундамент (FAQ).

 

 1. Як зробити підвал для будинку на палях?
  Це можливо. В цьому випадку ще ДО монтажу фундаменту треба викопати підвал. При проектуванні будинку і фундаменту необхідно заздалегідь вказати архітекторові чи проектувальникові розміри підвалу. Це дасть можливість розрахувати оптимальний крок, на який варто вкручувати палі. А також, спланувати конструкцію стінок підвалу такою, щоб вони могли витримували навантаження ростверку замість самих паль, функцію яких вони виконуватимуть в цій частині фундаменту.
  Стінки підвалу заливаються майже до рівня ґрунту, або трохи вище, а далі на висоту цоколя робиться вхід з сіп панелей. Тобто в SIP плиті підлоги з’являється отвір, який виконуватиме функцію входу в підвал з будинку. Нижче розміщений сам підвал, який просто викладається з цегли або виливається з бетону.
 2. Як облицювати цоколь будинку з пальовим фундаментом?
  Цоколь в канадському будинку з сіп панелей на пальовому фундаменті облицьовується таким чином - до паль та брусу, що лежить на палях, кріпиться обрешетування - зазвичай, з того ж бруса (дерев'яного або з квадратної металевої труби). Далі технологія така: на це обрешетування кріпиться обшивка цоколя, зовнішній вигляд і матеріал якої залежить від прийнятого замовником декоративного рішення. Це може бути цокольний сайдинг, або панелі поліфасад. Або це може бути ОСБ (OSB) необхідної товщини, яка надалі обклеюється пінополістеролом, армується сіткою з гідроізолюючим розчином і обкладається плиткою або обробляється декоративною штукатуркою. Облаштування цоколя у будинку за канадською технологією з СІП-панелей на фундаменті з гвинтових паль виконується надзвичайно  легко та швидко.
 3. Як гвинтові палі (геошурупи) вкручуються в землю при монтажі пальового фундаменту?  
  Існує два способи закручування гвинтових паль в ґрунт - механічний та вручну.
  Механічний - це за допомогою трактора з спеціальною насадкою для закручування паль. Чи за допомогою спеціалізованої машини – «сваєкрут, сваєверт»
  Спосіб  закручування вручну доволі простий - до фланця палі (це невелика площина на кінці палі, до якої пізніше пристиковується брус) кріпиться спеціальна насадка, а в неї, в якості "плечей", вставляються колоди. І потім 2 або 4 людини поступово закручують її в землю. Спосіб  закручування паль вручну значно дешевший ніж механічний. Саме його ми найчастіше застосуємо в котеджному будівництві, оскільки це найбільше економічно виправданий метод при спорудженні приватного будинку. 

Ваш, "Український дім"

 

Хочете знати більше про будівництво з сіп-панелей? Ласкаво просимо відвідати наш  Відео-блог. Тут ви можете знайти відповіді на питання, що часто виникають, і не тільки. Читайте також наші експертні статті чи дізнавайтеся більше про нашу компанію і де узяти кращі проекти будинків безкоштовно.

 

Якщо Ви хочете побудувати свій будинок сіп панелей за канадською технологією на пальовому, або будь-якому іншому фундаменті - зв’яжіться з нами!

 

Написати:

ukr-dom@ukr-dom.com.ua

 

 

 

Зателефонувати:

(067) 614 23 98
(066) 072 74 30

 

Дізнайтеся прямо зараз скільки буде коштувати побудувати Ваш будинок!


 

 

Читати всі статті Читати найновіше

«Український Дім» - будувати легко

RUUA