Відповіді на поширені запитання стосовно sip-панельного будівництва від експертів компанії «Український Дім»
Вартість будівництва канадського дому з СІП (SIP) панелей? ЧАСТИНА 2. Відео: ответ на вопрос по сип-панельному строительству
Як спрогнозувати бюджет будівництва будинку? Перше, з чого потрібно почати, - зрозуміти, який будинок ви хочете зібрати. Тому що якщо не ясно, що будувати, то і прогнозувати нічого. Як це зробити? Як зрозуміти, який мені потрібен будинок?
Примітка: З обох частин цього відео Ви дізнаєтеся:
- Скільки буде коштувати побудувати новий будинок з сіп панелей за канадською технологією?
- Як правильно порівнювати пропозиції від різних компаній?
- Як і чому може змінюватися вартість будівництва в процесі?
- Як уникнути ситуації, коли забудовник збільшує кошторис в процесі будівництва?
Едуард Авзалов, директор будівельної компанії "Український дім":
Примітка: Рахуємо вартість спорудження канадського будинку.
1. Почніть з визначення бажаної поверховості і метражу будинку.
Починаєте з площі. Що мені потрібно? Мені потрібна вітальня, поєднана з кухнею. Або мені потрібна вітальня, окрема від кухні? Якої площі? Що потрібно взагалі для того, щоб можна було увійти в будинок? Для цього повинен бути передпокій. Яка у передпокої повинна бути площа? - Наприклад, така. Який санвузол повинен бути? - Наприклад, такий. Якщо раптом вам приходить думка про те, що вам в даний момент у вашому поточному життя або в найближчій період життя не потрібно, а потрібно років через двадцять, то краще ви це поки не враховуйте. Кожен раз, коли ви будете писати на листочку, яке приміщення вам потрібно, ви відразу ставте собі запитання: «Мені це потрібно?» Після того, як ви все це напишите, у вас з'явиться площа.
Відразу скажу. Часто люди говорять: «Мені потрібен будинок площею 150 кв.м.» Я питаю: «Навіщо?» І відповідь не відбувається відразу. Відбувається очевидно процес роздумів над цим питанням. Це означає, що люди про це не думали. Але у них чомусь звідкись є чітка впевненість, що їм потрібен будинок 150 кв.м. Чому? - Невідомо. Я зацікавлений побудувати будинок будь-якої площі, але в ваших інтересах побудувати той будинок, який вам потрібен. І будь-який зайвий квадратний метр насправді для вас вантаж, а не розкіш. Якщо звичайно ви дуже багаті і можете не враховувати витрати на опалення зайвих квадратних метрів, на їх прибирання, на їх майбутню обробку і ремонти, то ви можете цього не робити і пропустити цей перший етап. Тобто ви вирішили, що вам потрібен будинок 150 квадратів, значить, ви його будуєте.
Якщо вам все одно, ви можете навіть не робити планування. Надати це архітекторові, який знає, висловити йому свої вимоги і він виконає ескізний проект, за вас продумає зручності тощо. Якщо ж ви зацікавлені в зменшенні бюджету будівництва будинку, то перший і найголовніший резерв - це зменшити кількість квадратних метрів. Чим менше квадратних метрів, тим менше вартість. Я не закликаю тулитися в маленьких кімнатках з низькими стелями, з поганим опаленням, і так далі, я просто пропоную подумати, що насправді потрібно, а що не потрібно в вашому майбутньому будинку.
Порада: Якщо Ваш бюджет обмежений, оптимізуйте площа будинку, і вибирайте проект SIP будинку з меншим метражем.
Після того як у вас з'явилося планування, ви можете перейти до наступного етапу і визначити, вам потрібен будинок одноповерховий чи двоповерховий. Я не буду просуватися далі, і говорити про триповерхових, чотирьох і т.д., це зараз рідкість. Зазвичай будують одноповерховий иил двоповерховий. Двоповерховий будинок ще може бути з повноцінним другим поверхом або з мансардним поверхом. Що таке мансардний другий поверх? Це поверх, де частина покрівлі є внутрішніми стінами, похилими. Іноді мансардний поверх має вертикальні стіни, від яких далі йдуть нахили, іноді не має.
Відразу скажу, що одноповерховий будинок будувати дорожче, ніж двоповерховий. В цілому. Є нюанси, до них ми повернемося трохи пізніше. Але в цілому за інших рівних умов одноповерховий будинок дорожче двоповерхового. За рахунок того, що при одній і тій же площі підлог, пляма забудови, тобто фундамент, а відповідно і покрівля, в два рази менше. Звичайно, додається перекриття між першим і другим поверхами, але економія на фундаменті і на покрівлі більше, ніж витрати на організацію перекриття.
Порада: Якщо ваш бюджет обмежений, вибираючи між 1-поверховим і 2-поверховим будинком, віддайте перевагу SIP котеджу з мансандрою.
Зіпсувати цю картину можуть сходи. Тому що все, так як я кажу, якщо сходи стандартні і прості, а не якийсь витвір мистецтва, який прикрашає ваш двоповерховий будинок. У такому випадку ваш двоповерховий будинок може виявитися дорожче одноповерхового. Тому що гарні сходи (це або дерев'яні сходи, вони відповідно з хороших сортів дерева, дорога робота, або це металеві сходи, скляні сходи й так далі) - дороге задоволення. І якщо ви без такої драбини не мислите собі двоповерховий будинок, то тоді краще зупинитися на одноповерховому, якщо хочете заощадити гроші.
Мансардний будинок зазвичай при певному правильному підході може бути дешевше двоповерхового приблизно на 5%. На 10% двоповерховий дешевше одноповерхового. Але вартість підлог можна зменшити на 15% при одній і тій же підсумковій квадратурі підлог. Але знову ж таки, зазвичай мансардні поверхи пов'язані з мансардними вікнами. Якщо присутні мансардні вікна, вони, як і сходи, починають псувати картину. Мансардні вікна - справа дорога, їх на дах зазвичай йде штук кілька, і тоді вся економія знову ж нівелюється. Після того, як ви зрозуміли, скільки вам потрібно квадратних метрів, і яка вам потрібна поверховість, ви можете починати дзвонити в різні будівельні компанії і дізнаватися, скільки буде коштувати.
Примітка: Рахуємо вартість спорудження канадського будинку.
2. Після визначення розмірів будинку і його планування, почніть збирати пропозиції від різних будівельних компаній.
Якщо ви хочете спланувати бюджет, саме на цьому етапі я рекомендую дізнаватися вартість будівництва будинку під ключ.
Порада: Збираючи пропозиції від різних компаній, краще дізнаватися ціну на будівництво будинку «під ключ».
Обов'язково вказувати, що під цим ви маєте на увазі будинок, в якому створені всі оздоблювальні роботи, в якому встановлена вся електрофурнітура, в якому проведено і встановлено опалення. Тобто будинок, в якому можна жити. Чому я рекомендую дізнаватися бюджет цього будинку? Тому що я припускаю, що люди будують будинки для того, щоб в них жити. Правда спостереження за будівельним ринком України, іноді переконує мене в зворотньому: люди будують будинки, щоб ліквідувати свій надлишок грошей. Тобто вони будують коробку, щось в ній роблять і потім на довгі роки кидають ці будинки, тому що вони виконали свою функцію, грошей у них немає вже, жити їм, мабуть, було де і тепер вони не побоюються, що втратять гроші. Все це жарт, звичайно, але жарт сумний.
Якщо ви будуєте будинок для того, щоб в ньому жити, то ви повинні зрозуміти бюджет цього будівництва до того стану, щоб у ньому можна було жити.
Коли ви все це дізнаєтеся, у вас вийде деякий масив інформації, і далі ви можете переходити до другого етапу порівняння. Тобто ви починаєте дізнаватися, що з себе представляє той будинок, який ця компанія пропонує побудувати.
Примітка: Рахуємо вартість спорудження канадського будинку.
3. Після збору цінових пропозицій на різні будинки «під ключ» від різних компаній потрібного нам метражу, продовжуємо дослідження. Тепер нам потрібно дізнатися докладніше, за якою технологією буде побудований будинок, з яких матеріалів, які покрівля, опалення, звукоізоляція, вентиляція, зовнішня і внутрішня обробка. І порівнюємо.
Вам навряд чи вдасться зрозуміти, наскільки надійним буде цей будинок. Ви можете дізнатися, звичайно, з чого він буде побудований: з цегли, з газобетону, з дерева, або з SIP-панелей, який будуємо ми, але наскільки добре його зроблять (міцно і надійно) вам важко буде впізнати. Хоча ви можете, звичайно, подивитися порт-фоліо цієї компанії, почитати відгуки, поговорити з персоналом цієї компанії, але до кінця оцінити складно. Тому що насправді немає поганих технологій будівництва. Раз люди придумали і будують, значить, це себе на даному історичному етапі якось виправдовує.
Порада: Завжди намагайтеся якомога більше дізнатися про технології будівництва будинку, який вам пропонують, і тих матеріалах, які будуть використовуватися при його зведенні. Так ви уникнете непотрібних витрат ще на етапі планування і більш точно зрозумієте, який саме будинок вам хочеться побудувати.
Можна побудувати погано з одних матеріалів, можна побудувати погано з інших матеріалів. Але ви можете оцінити, наскільки енергоефективним буде будинок.
Важлива порада: Не забудьте уточнити, яка буде енергоефективність майбутнього будинку! (Вона залежить від технології і використовуваних матеріалів)
Якщо ви будете знати, з чого будуть зроблені стіни, підлога, горищні перекриття або покрівля, якщо ця покрівля межує з житловими приміщеннями, ви зможете за допомогою інтернету і наших рекомендацій (у нас буде присвячений цьому окремий випуск) зрозуміти, скільки вам потрібно буде виробляти тепла для обігріву будинку. Зараз я не буду вдаватися в деталі будівництва з SIP-панелей, або з інших технологій, ми говоримо про вартість і про те, як зрозуміти бюджет будівництва. Напевно, у вас будуть кілька пропозицій від компаній, які будують за однією технологією, кілька пропозицій від компаній, які будують за іншою технологією, і т.д. Ви просто уточнюєте: який фундамент, з чого складаються огороджувальні конструкції будинку. Тому що будинок з SIP-панелей може відрізнятися від будинку з SIP-панелей. Є компанії, які будують з SIP-панелей тільки стіни, є компанії, які будують з SIP-панелей підлогу і стіни, є компанії, які будують з SIP-панелей підлогу, стіни, перекриття та покрівлю; і само собою зрозуміло, з комбінаторики цього всього вартість може змінюватися, як і експлуатаційний ефект, безумовно.
Ви просто повинні зрозуміти, з чого вам пропонують побудувати будинок. З чого в ньому пропонується обробка, яка буде ізоляція перекриттів, яка там буде покрівля, вид покрівлі, гарантійний термін її використання, яке опалення? Зібравши всю цю інформацію, ви можете спробувати її зіставити і провести ще один раунд переговорів. Тобто ви спробуйте привести ці пропозиції до якогось єдиного знаменника. Не для того, щоб вибрати підрядника, а щоб зрозуміти, яка вам потрібна комплектація. Зрозуміти, що вам, наприклад, потрібна покрівля з бітумної черепиці, і скільки буде коштувати така покрівля. І якщо, наприклад, ви любите мансардні вікна, зрозуміти, скільки буде коштувати будинок з мансардними вікнами. Скільки буде коштувати обробка і т.д. І в кінці кінців ви зможете це зробити. Це потребує часу і якихось зусиль. У процесі ви будете спілкуватися з персоналом цих компаній, отримуючи від них якусь інформацію. Ви будете цю інформацію зіставляти, і якщо ви не будете поспішати, то ви зможете зрозуміти. які вас чекають витрати на будівництво будинку.
Отже, ви отримали відповідь на одне питання, а їх в бюджеті кілька.
Друге питання - це вартість ділянки.
Примітка: Рахуємо вартість спорудження канадського будинку.
4. Після того як ви зрозуміли, ЩО? ви хочете будувати і ЯК? Прийшов час відповісти на питання ДЕ? Тобто зайнятися пошуком ділянки і зрозуміти, скільки грошей потрібно закласти на цю статтю витрат.
Тут будівельні компанії вам нічим допомогти не зможуть, вам потрібно звертатися до ріелторів.
І третє питання: вам потрібно цю ділянку захистити, тобто вам потрібен буде паркан.
Примітка: Рахуємо вартість спорудження канадського будинку.
5. Визначте додаткові витрати: паркан, ворота і хвіртка, підведення електрики, каналізація, садові доріжки, обладнане місце під машину або гараж.
За тією ж методикою, про яку ми говорили до цього, ви можете обдзвонити різних підрядників, дізнатися вартість, вислати їм приблизний периметр ділянки і отримати пропозиції. Але знову ж таки, я б рекомендував спиратися тільки на інформацію, отриману в письмовому вигляді.
Порада: Запитуйте всю інформацію від будівельних компаній в письмовому вигляді. Такі дані зручно систематизувати, і можливість обману зведена до мінімуму.
Якщо ви по телефону отримали радісну інформацію про те, що можна дуже недорого побудувати будинок, то ніхто крім вас за цю інформацію відповідальності нести не буде.
Так ось, є паркан; вам потрібно місце, куди будуть стікати стоки з дому, вам потрібно підключитися до водопроводу, або зробити свердловину, або колодязь, тобто вам потрібне джерело води. Вам потрібно буде якимось чином від краю ділянки дійти до будинку, тобто вам знадобиться доріжка, хоча б одна. Якщо у вас є машина, її потрібно буде кудись поставити. Значить, вам потрібні будуть ворота в'їзні. Як мінімум, вам потрібна буде хвіртка - входити. Вам потрібно буде підвести електрику в будинок. Можливо, хоча, це не актуально, вам буде потрібно газ. Зараз газ практично ніхто не підводить, але це окрема тема. І вам потрібно буде оформити документи на будівництво. Відразу скажу, що це стаття витрат з оформлення документів дуже невелика.
Ви додаєте всі ці витрати, потім туди додаєте 20%.
Примітка: Рахуємо вартість спорудження канадського будинку.
6. Підсумуйте всі витрати і додайте 20% на ті поліпшення, зміни, доповнення, модифікації і бажання, які можуть з'явитися пізніше, вже під час будівництва будинку.
Традиції будівельного ринку України такі, що підрядники: маленькі, великі, середні, на маленьких обсягах робіт, на великих обсягах робіт часто не соромляться збільшувати кошторис в процесі будівництва. Вони або звикли так, або спеціально, на етапі попередніх переговорів не повідомляють замовнику частину інформації. Можливо, щоб заманити клієнта низькою ціною в конкурентній боротьбі, не повідомляється замовнику про всі витрати, які його чекають і додають ці витрати в процесі будівництва. Для замовника це болюча ситуація, тому що він розраховує витратити одну суму грошей на той чи інший обсяг робіт, а ця сума іноді збільшується в півтора-два рази. По-різному буває, і такі традиції є.
Є й інша типова ситуація. Коли замовник в процесі робіт говорить, що у нього є певна сума грошей, і він хоче побудувати будинок такого-то розміру. Ми уважно ставимося до такого прохання, і підбираємо такий варіант комплектації, обробки і т.п. так, щоб людина гарантовано вписався в цей бюджет. Наприклад, в цьому проекті передбачені вікна з білого профілю. Але одного разу замовник телефонує і каже, що він не хоче вікна з білого профілю, а хоче темні вікна. Прекрасно, якщо у людини з'явилися додаткові гроші на будівництво. Але якщо це не так, то в подальшому у нього не вистачить грошей і він не зможе закінчити будівництво будинку і в'їхати в нього. Але зараз бажання мати вікна кольору темного дуба настільки велике, а проблеми здаються такими далекими, що він думає, що все закінчиться добре, але бюджету може не вистачити. Ми вважаємо себе не в праві відмовляти людини мати вікна з темного дуба. Раптом це призведе до розлучення в сім'ї, наприклад; ми ж не знаємо всіх наслідків. Тому ми слідуємо вказівкам замовника. Але повертаючись до того, про що я казав: формуючи бюджет будівництва, ви додайте 20% на всякий випадок на ті бажання, які у вас з'являться в процесі і якщо ви не зможете собі відмовити. Краще це залежить на етапі планування бюджету, ніж робити це потім. «Краще менше, та краще» (с).
А ось як зробити так, щоб отримати те, що потрібно, але при цьому зменшити бюджет, ми розповімо наступного разу.
Першу частину цього відео дивіться тут
Якщо у вас є бажання побудувати свій власний будинок за канадською технологією СИП, компанія "Український дім" підкаже:
- з чого краще почати і де взяти найкращі проекти будинків безкоштовно;
- у скільки це обійдеться;
- як уникнути помилок при будівництві.
Телефонуйте:
(067) 614 23 98
(066) 072 74 30
Пишіть:
ukr-dom@ukr-dom.com.ua
Читайте наші експертні статті про будівництво за канадською технологією з сіп панелей в Україні!