Будівництво сучасного будинку з Сіп-панелей: що необхідно знати?
Який будинок тепліше? Або якою буде Ваша платіжка за опалення у цьому сезоні?
Ми часто використовуємо слово «енергоефективність» у своїх статтях, коли пишемо про будинки з сіп панелей і канадську технологію. Але що конкретно означає це слово для реального власника будинку в Україні? Це стало зрозуміло тільки у цьому сезоні, коли ціни на газ зросли в 3,3 рази. І тенденції такі, що вартість усіх енергоносіїв буде тільки збільшуватися з роками.
Ми, як і багато наших друзів і родичів, самі живемо у приватному будинку, так що дуже добре розуміємо проблему енергоефективності у розрізі сімейного бюджету. Цей сезон вже встиг всіх «порадувати» першими рахунками за газ і електрику.
Домовласники України тільки вступають у фазу економії енергоресурсів. Для нас це нова реальність. Багато хто перейшов з газу на пічне опалення, хтось утеплив фасад будинку. Навіть багатоповерхівки «рясніють» утепленими квартирами. А той, хто не мав можливості щось змінити — отримав рахунок, який не в змозі оплачувати.
Можна абстрактно міркувати про що завгодно, але коли близькі і друзі починають говорити про те, що нові рахунки для них є «непідйомними», і ці близькі — зовсім не сама соціально незахищена частина населення України… Починаєш розуміти, що прийшли нові часи і потрібно думати, як далі жити і що з цим робити.
Мало хто може собі дозволити вирішити «квартирне питання» з нуля, і фундаментально змінити ситуацію, але дивує інше… Навіть той, хто цю можливість має — розуміє всю серйозність ситуації тільки тоді, коли отримує першу платіжку за газ!
Розуміння приходить тільки на живих прикладах…
Наші добрі знайомі не так давно вирішили «поліпшити своє житлове питання» і купили готове рішення — вторинне житло недалеко від Запоріжжя. Старий будинок, облицьований цеглою з черепашника. Гарний сучасний фасад, дорогі інтер’єрні рішення. Все радувало око, до перших холодів.
Ми не стали переконувати їх будувати канадський будинок «з нуля» з сіп панелей, тому що якщо люди щось вирішили, переконувати їх немає сенсу.
Їх перший рахунок за газ = 2500 грн. Це середня зарплата по Україні! При цьому газовий котел працює «на мінімумі», мешканці будинку мерзнуть, хоча ця зима радує нас теплом, і справжніх морозів ще не було.
І це вже дуже конкретна реальність! Перші холоди в Україні починаються у вересні, а останні «підтоплення» закінчуються у травні. Це 9 місяців з 12!
І яка різниця настільки цікаві ваші інтер’єрні рішення, якщо 9 місяців на рік ви перебуваєте у стані дискомфорту? Комфортна температура в будинку для нормального життя — стабільні 23-25 градусів.
Сьогодні я часто чую про міркування на тему того, що європейці живуть в будинках при середній температурі 15-17 градусів. Я особисто не знаю людей, для яких така температура була б комфортною. Знайомі європейці, у яких в будинку немає центрального опалення, живуть в тих широтах, де взагалі не буває морозів, як і в більшості країн Західної і Південної Європи.
Так, звичайно, щоб не мерзнути, можна в цілях економії поставити газовий котел на мінімум, і підтоплювати електрикою в одній кімнаті. Але тільки якщо в будинку не живуть діти. Дитині не поясниш, що потрібно знаходитись тільки в одній кімнаті будинку в цілях економії!
А ось ще один приклад.
Наші друзі, сімейна пара, живуть у симпатичному орендованому будинку під Києвом. Будинок у два поверхи досить новий — йому близько 4 років, зведений з газобетону і утеплений.
(Газобетон на сьогодні один з найдешевших способів зведення будинку, але проблема у тому, що ніхто зазвичай не думає про те, що буде після його зведення. Які будуть рахунки за опалення цього будинку? Частіше думають тільки про миттєву економію під час будівництва).
Ми часто спілкуємося з цією парою, і я знаю, що цей будинок оснащений газовим котлом і починаючи з листопада його опалення виглядає наступним чином: котел відрегульований на самий можливий мінімум і все життя проходить в одній кімнаті з 4-х, яка догрівається до +19 електроконвектором. Постійна температура в іншому будинку — близько +12-15 градусів. Похід в ванну або на кухню — це як вихід у відкритий космос, де потрібно спеціальне тепле «спорядження». І навіть при такому вимушеному дискомфорті їх рахунки за опалення (в даному випадку, за газ) наближаються до 2000 грн на місяць.
Але ще «цікавіша» ситуація склалася у їхнього сусіда, який, власне, і здає їм цей будинок. Сам він живе у старому фамільному цегляному будинку на сусідній ділянці, що теж оснащений газовим котлом.
Він має високий дохід і може дозволити собі не ходити на роботу, але при цьому, за його ж власними словами, він ще не включав опалення взагалі (на дворі — кінець грудня!), оскільки «не може собі цього дозволити»! Будинок настільки холодний, що обігріти його за теперішніми цінами на газ буде коштувати цілий статок. В результаті його родина з дітьми-підлітками, як і він сам, постійно знаходиться у своєму власному будинку практично у верхньому одязі!
Резюмуючи все вище сказане можна сміливо сказати, що енергоефективність для будинку сьогодні — це питання номер один!
У мене є багато знайомих, які продали авто, що споживали понад 7 літрів бензину на 100 км, тому що коли ці машини купувалися, ніхто не думав про те, що ціни на бензин зростуть!
З будинками сьогодні аналогічна ситуація.
Перше питання, яке потрібно собі задати при будівництві будинку: наскільки теплий цей будинок і як я буду далі його утримувати?
Всі інші питання вторинні. Тому що купити або побудувати холодний будинок — це все одно, що взяти невигідний, довгостроковий кредит!
Це порівняння вважаю доречним, тому що комунальні рахунки приходять щомісяця, і нікого не хвилює і не буде хвилювати ваша поточна фінансова ситуація.
А ось збудувати спочатку теплий будинок — це дійсно справжня інвестиція! Це як страховка. Що б не сталося, рахунки за опалення вас не засмутять, тому що теплий, енергоефективний канадський будинок дуже легко і швидко нагрівається (витрачаючи на це мінімум енергоресурсів) і довго тримає тепло (маючи низькі тепловтрати)!
А якщо ще забезпечити його сучасною ефективною і недорогою системою електричного опалення (така є в нашому власному домі), і системою вентиляції з рекуперацією тепла (для зменшення тепловтрат при вентиляції) — результати вас дуже порадують!
На сьогодні найтепліша технологія для будинку — це канадські будинки з сіп панелей, або з сендвіч панелей, як їх ще іноді називають. Про канадські будинки і про їх енергоефективність ми вже написали дуже багато експертних статей. Почитайте! (До речі, науково-дослідні станції крайньої Півночі суцільно побудовані з сіп панелей!)
Наша компанія зводить будинки за канадською технологією по всій Україні. І тільки за цією технологією. Ми не робимо будинки за іншими технологіями. Чому? Та тому, що випробували самі, як це жити в самих різних житлових умовах. А потім побудували канадський будинок для своєї родини і усвідомили, що для умов України, і по співвідношенню ціна/якість нічого кращого просто немає! І заснували компанію, яка тепер будує такі ж індивідуальні будинки і котеджі для інших українських сімей!
Ваш, «Український дім»!
«Кожній українській родині свій красивий, теплий, енергоефективний будинок!»