Корисна інформація

Будівництво сучасного будинку з Сіп-панелей: що необхідно знати?

Задати питання
Ім`я:
Телефон:
E-mail:
Повідомлення:
Зручний спосіб зв'язку:
Задати питання Читати всі статті
Введіть ваш Email:
 

Що таке теплий дім? Як правильно спроектувати систему опалення власного будинку та платити за опалення менше?

Якщо зараз вечір, то у Вашій оселі напевно увімкнене світло. І оскільки зараз ще рання весна, Ви напевно все ще використовуєте одну з систем опалення. Обидва ці процеси споживають енергоресурси. А енергоресурси коштують грошей. Давайте поговоримо сьогодні про те, як зробити формулу «Комфорт (читай «тепло») = витрати на опалення» максимально вигідною для сімейного бюджету.

Тепло витрачається:

 

 • Крізь конструкції будинку: стіни, підлогу, покрівлю, вікна;
 • Крізь вентиляцію: щоб жити нам потрібен кисень. Отже, ми випускаємо тепле повітря з будинку та впускаємо свіже холодне повітря, яке потрібно нагріти.

 

Як платити менше?

 1. Зменшити об’єм, що опалюється.
 2. Підвищити  ефективність системи опалення.
 3. Зменшити втрати тепла.

 

У цій статті ми максимально докладно розглянемо перші два способи. Про третій читайте в нашій наступній статті.

 


СПОСІБ 1: Зменшити об’єм.


Цей варіант підходить тим, хто тільки збирається побудувати дім. Тут потрібно пам’ятати, що, по-перше, кожен квадратний метр потрібно опалювати, а, по-друге, чим вищі стелі, тим більший об’єм потрібно опалювати.СПОСІБ 2: Встановити ефективну систему опалення. Ефективність системи опалення залежить від наступних факторів:

 • Паливо, що використовується;
 • Коефіцієнт корисної дії;
 • Стартові витрати на встановлення;
 • Здатність регулюватися.

 

Розглянемо докладніше?

 Паливо, що використовується. Факти:

 

 • З 2000 по 2015 роки ціна на газ в доларовому еквіваленті для споживача в Україні зросла в 10 разів.
 • За той самий час вартість електрики в доларовому еквіваленті зменшилася на 30%.
 • Висновок: зараз в Україні є сенс орієнтуватися на електроенергію в якості джерела тепла.

 

 

 

 

ККД. Факти:

 

 • Сучасний тренд опалення: обігрівати методом спалювання неефективно! При спалюванні газу, вугілля, дров і так далі з енергії вогню можна теоретично отримати ККД 100%. Фактично – не більше 90%.
 • Принцип сучасних систем опалення заснований на тому, що енергія витрачається на підтримання певного фізичного процесу, який вже дає теплову енергію. Простий приклад – кондиціонер. В ньому нічого не спалюється. Тепло він дає за рахунок різниці температур холодоагенту у внутрішньому та зовнішньому блоках – як в холодильнику. Енергія витрачається лише на те, щоб працював компресор, який перекачує холодоагент між блоками. Такий підхід дозволяє отримати ККД 300-400%. Тобто 1 кіловат електроенергії дає 3-4 кіловати теплової енергії. Саме на цьому принципі базується робота теплових насосів, сонячних колекторів та нових типів кондиціонерів (мають назву «інверторні»), що можуть працювати на виробітку тепла за мінусової температури.


Стартові витрати на встановлення. Факти:

 

 • Наскільки б економною не була система опалення, потрібно дивитися на стартові витрати на її встановлення. Або, інакше кажучи, на термін окупності порівняно з іншими варіантами опалення.
 • З цієї причини теплові насоси та сонячні батареї поки що невигідно встановлювати у котеджному будівництві. Не зважаючи на дуже низьке споживання енергоресурсів, стартові витрати на обладнання є настільки великими, що окупатиметься ця система, навіть порівняно з газовим котлом, десятки років.


Здатність регулюватися. Факти:


Цей фактор дуже часто випускають з уваги через його неочевидність.

 

 • Наведемо приклад. У будинку встановлена традиційна система опалення з батареями та котлом (неважливо яким – газовим, електричним чи дров'яним). Кількість енергоресурсів, що споживаються, має пряму залежність від потужності роботи, яка виставляється регулятором на котлі. Ви відрегулювали котел так, щоб у будинку була комфортна температура. Припустимо, у Вас в будинку +25, а надворі -10. Якщо потужність роботи котла є незмінною, то з потеплінням на вулиці у Вашому будинку температура теж буде підвищуватися, а з похолоданням – знижуватися. У першому випадку Ви йдете зменшувати потужність роботи котла та відкриваєте вікна, тому що немає чим дихати, і Ваші гроші вилітають у вікно. У другому випадку Ви йдете й підвищуєте потужність котла та вдягаєтеся тепліше, очікуючи поки будинок прогріється. Аби цього уникнути, краще встановлювати опалення з автоматичним регулюванням, яке, за допомоги датчика температури у приміщенні, самостійно збільшує чи зменшує потужність своєї роботи, при цьому забезпечуючи комфортну для Вас температуру. Ви не крутите регулятор на котлі, а виставляєте на регуляторі потрібну у приміщенні температуру, яка, за допомоги датчика, підтримується без Вашої участі.

 

Додаткова економія:

 

Автоматичне регулювання через датчик температури повітря у приміщенні дає додаткову можливість для економії. Ви можете менше опалювати ті приміщення, у яких не знаходитеся. Наприклад, ідучи на роботу, Ви можете знизити температуру, а повернувшись – збільшити. Лягаючи спати, зменшити температуру у вітальні, а прокинувшись – зменшити температуру у спальні.

 

Оптимальний варіант розміру будинку з точки зору енергоефективності:


Наразі стандартним ефективним планування котеджу є велика вітальня-кухня (25-40 кв.м.) та декілька спалень (по 9-15 кв.м.).


Опалення вітальні

 

Для опалення вітальні, з нашої точки зору, ідеально підходить інверторний кондиціонер.

 


Інверторний кондиціонер?

Раніше кондиціонер був лише джерелом холоду. Потім з’ясувалося, що у міжсезоння їм можна ще й опалювати. Певний час тому з’явилися кондиціонери, що повноцінно працюють як на охолодження, так і на обігрів, тобто є повноцінною системою опалення. Такі кондиціонери називаються інверторними.

 

У чому полягає перевага інверторних кондиціонерів?

 

 • Неймовірно економні: видають у 3,5 рази більше теплової енергії, ніж споживають електричної. Наприклад, Ви встановили у кімнаті масляний обігрівач потужністю 2 кіловати і Вам тепло, але платите Ви за 2 кіловати на годину. А потім Ви поставили інверторний кондиціонер, який споживає 0,6 кіловата, Вам так само тепло, але платите Ви за 0,6 кіловата на годину.
 • При цьому автоматично підтримують потрібну температуру повітря. Ідучи з дому Ви можете поставити +15, а повернувшись додому збільшити температуру до +25, тим самим отримуючи додаткову економію.
 • Працюють за мінусової температури. Звичайний кондиціонер не може працювати при морозі, тому що в нього береться кригою зовнішній блок. Інверторний кондиціонер час від часу переходить в режим відтаювання зовнішнього блоку, після чого знов переходить до опалення. На деяких інверторних кондиціонерах пишуть, що вони можуть працювати до -7, на деяких до -15, на третіх до -20. Насправді усі вони працюють за будь-якої мінусової температури. Вказана температура показує межу, за якою ефективність (вона ж економічність – дивись пункт 1) різко падає та потужності кондиціонера може не вистачити щоб обігріти приміщення. Аби не залежати від цього, потрібно купувати кондиціонер з запасом потужності. Звичайно, за -20 він видаватиме не 3,5 кіловати тепла, а 1,5-2, але це все одно дуже висока ефективність, а з усього опалювального сезону (200 днів) така низька температура може протриматися максимум 10-15 днів.
 • Великий ресурс роботи. Звичайний кондиціонер працює допоки температура повітря не досягне величини, яку Ви встановили на пульті. Потім він вимикається. Температура в приміщенні падає на 1,5-2 градуси (якщо це взимку) або підвищується (якщо влітку). Кондиціонер знов вмикається і так далі. Інверторний кондиціонер працює інакше. На відміну від звичайного кондиціонера, він може змінювати кількість обертів двигуна. Тому у нього немає циклів увімкнення та вимкнення. Коли повітря досягло необхідної температури, інверторний кондиціонер зменшує оберти двигуна та просто підтримує потрібну температуру. Головна частина кондиціонера – це двигун-компресор. Будь-який двигун найбільше зношується під час пуску. У інверторного кондиціонера кількість пусків в сотні разів менша. Відповідно, служить він значно довше, ніж звичайний кондиціонер.
 • Інверторні кондиціонери працюють в рази тихіше ніж звичайні.
 • Автоматично дуже точно підтримують задану температуру. Завдяки постійному перемішуванню повітря, різниця між температурою біля підлоги та біля стелі дуже невелика.
 • Дуже швидко прогрівають повітря у приміщенні до потрібної температури.
 • Дають охолодження влітку.
 • Простота установки та відсутність комунікацій. Встановлюється за один день. Немає котельної. Немає димоходів. Немає труб. Немає батарей.
 • Невисока вартість. Залежно від виробника та комплектації, вартість інверторного кондиціонера з установкою – 700-800 доларів для приміщення у 30-40 кв.м. Якщо ставити у кожну кімнату – виходить дорого, але для кухні-вітальні саме те що треба.

 

Опалення невеликих приміщень

Як найбільш бюджетний, але дуже ефективний та економічний варіант ми пропонуємо встановлювати керамічні панелі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Конструкція керамічних панелей:

 

Вона є вкрай простою: на керамічну плитку розміром 60х60 см наклеюється тепловий шнур, що розігріває плитку до 70 градусів. Та частина, на яку наклеєний шнур, герметично закривається металевою кришкою, на яку з внутрішнього боку наклеєна фольга, що, наче дзеркало, відбиває до кімнати інфрачервоні промені. Керамічна панель на кронштейнах вішається на стіну та підключається до електрики. У підсумку ми отримуємо наступні переваги:

 

 • Подвійна дія. Панель гріє приміщення двома способами – конвекцією та інфрачервоними променями.
 • Ефективність. Завдяки подвійній дії панель потужністю 375 Ватт обігріває 7-9 квадратних метрів. На будинок у 100 кв.м. пікова потужність опалення становитиме 5 кВт. В середньому система опалення споживатиме взимку 3 кВт на годину або 2160 кіловат на місяць. В грошовому еквіваленті на сезон 2015-2016 це становитиме 985 гривень на місяць. У кожному приміщенні панелі з’єднуються між собою у ланцюг через терморегулятор, який автоматично вмикає та вимикає панелі задля підтримання необхідної температури повітря у приміщенні. У підсумку маємо можливість регулювати температуру для кожного приміщення окремо, що забезпечує не тільки комфорт, але й можливість додатково зекономити.
 • Надійність. В панелі майже немає чому ламатися, там навіть жодної механіки немає. Навіть якщо одна панель зламається, решта системи буде й надалі працювати.
 • Комфорт і краса. Тепло від кераміки – найприємніше для людини. Воно рівноцінне теплу руської печі. Немає відкритої спіралі, яка сушить повітря. Неможна обпектися. Працює зовсім безшумно. Дуже гарно виглядає в інтер’єрі.
 • Мінімальні стартові витрати. Вартість всієї системи опалення для будинку 100 кв.м. – 1000 доларів. При цьому не потрібні котел, труби, котельна. Установка займає 2-4 дні.

 

 

Когда речь заходит об электрической системе отопления, возникает вопрос:

"Що робити якщо будуть перебої з електропостачанням?"

 

Насправді електропостачання необхідне для будь-якої системи опалення. Тому що майже у будь-якій системі опалення використовується електричний насос.

 

Відповідь на це питання залежить від того, наскільки довго немає електрики. В будинку з сіп-панелей, як в термосі, температура падає дуже повільно, тому декілька годин відсутності світла не відобразяться на комфортності температури.

 

Якщо електрики немає більше 12 годин, можна увімкнути генератор. Зважаючи на те, що запропонована система опалення складається з блоків (кожна кімната – окреме опалення, тому можна вмикати та вимикати опалення частинами), вистачить генератора невеликої потужності (5 кВт на будинок у 100 кв.м.) При цьому в будинку буде світло, Інтернет та інші блага цивілізації.Форс-мажор

 

Генератор потрібен не лише для опалення. Навіть влітку без електрики довго не посидиш: Інтернет, телевізор, холодильник, пральна машина – ми звикли до цих зручностей і довго без них обходитися не можемо. Так що електричне опалення навіть надійніше. Маючи електричне опалення можна увімкнути генератор, а якщо відключать газ або зламається твердопаливний котел – от тут вже станеться справжній форс-мажор.Романтика та резервне опалення

 

 

Тим, хто полюбляє живий вогонь та має можливість витратити від 600 доларів та вище, ми рекомендуємо встановити у вітальні камінну піч.

 

Використовувати її регулярно – не дуже зручно. Носити дрова усю зиму ми відвикли. А в якості резервного опалення та посидіти інколи біля живого вогнища – ідеальний варіант. При невеликих розмірах у таких печей потужність 7-12 кВт, яка дозволить без проблем обігріти будинок з СІП-панелей площею до 150 кв.м.

 

 

 

Система опалення: підсумки.

 

Найкращим варіантом опалення для котеджів на сьогоднішній день ми вважаємо комбіноване електричне опалення: інверторний кондиціонер для вітальні-кухні та керамічні панелі для решти приміщень.

 

Якщо з часом стане вигідно встановлювати альтернативні джерела електроенергії (сонячні батареї, вітрогенератори), не доведеться переробляти систему опалення.


В якості резервного джерела опалення можна використовувати камінну піч.Невибагливість.

 

Запропонований варіант електроопалення можна застосовувати, якщо в електричній мережі постійно низька напруга.


СПОСІБ 3: "Утеплення». Про нього читайте у нашій наступній статті.

 

Економте на енергоресурсах – живіть комфортно!

 

Ваш "Український дім"

 

Якщо Ви цікавитеся зведенням свого енергоефективного будинку з сіп панелей, ми завжди раді відповісти на усі Ваші запитання у нашому відео-блозі або за телефонами +38 (066) 321-22-11.

 

 

Читати всі статті Читати найновіше

«Український Дім» - будувати легко

RUUA